Evropské sopky v Itálii nebo na Islandu
I když v České republice nemáme žádné aktivní sopky v té podobě, jak si asi každý představí sopku (tedy typický sopečný kužel chrlící lávu nebo alespoň obrovský oblak sopečných plynů), i v Evropě existují velké a aktivní sopky. Nejznámější Evropské sopky jsou ty na Islandu nebo v Itálii.
Asi nejvíce sopek v Evropě najdeme právě na Islandu. Sopky na Islandu vznikly díky specifické poloze tohoto malého ostrova v severním Atlantiku. Island se nachází na vrcholu Atlantického hřbetu, což je místo doteku dvou velkých litosférických desek. Evropské a Americké. Celá tento hřbet je místem kde se od sebe tyto dvě desky vzdalují. Je to obrovský podmořský řetězec seizmicky velmi aktivní oblasti, která je lemována celou řadou podmořských sopel. Island je pak jedno z mála míst, kde tyto podmořské sopky vystupují až nad mořskou hladinu.
Na Islandu dnes najdeme více než 40 aktivních sopek. Mezi ty nejznámější patří určitě sopka Eyjafjallajökull, která při své erupci v roce 2012 dokázala na několik dní zastavit leteckou dopravu nad celou Evropou. Další slavná sopka na Islandu je i Katla, u které hrozí erupce v blízké době nebo třeba sopka Grímsvötn.
Druhá velmi vulkanicky aktivní oblast v Evropě je Itálie. Sopky v Itálii vznikly opět jako důsledek kontaktu dvou velkých litosférických desek. Tentokrát se jedná o Evropskou a Africkou litosférickou desku. V Itálii se nachází jediné aktivní sopky na evropském kontinentu (sopky na Islandu jsou také evropské, ale nachází se mimo kontinent). Kdo by neznal jména italských sopek jako je například Etna, Vesuv nebo třeba Stromboli.
Italské sopky jsou velmi známé i díky tomu, že v této oblasti je kolébka současné evropské civilizace. Sopky, jako například Vesuv, vstoupili i do antické mytologie. Tyto sopky byly aktivní již v době prvního osídlení Itálie a středomoří. A jsou aktivní dodnes.