Jak vybrat nejlepšího prodejce ready-made společností
Počet prodejců ready-made společností a souvisejících produktů na českém trhu narostl za posledních pět let více než desetkrát. To s sebou samozřejmě přináší řadu výhod vysoce konkurenčního prostředí, ale i mnoho rizik. Zde se dozvíte, na co si dát při koupi hotové společnosti pozor, čemu se vyhnout a co naopak od poskytovatelů těchto služeb rozhodně požadovat.
Pozor na skryté poplatky
Způsobů, jakými se dá před zákazníky zatajit řada budoucích výdajů a poplatků, je celá řada. V ceníku firmy se můžeme například setkat s neúplnou cenou produktu. Některé její položky mohou být úplně vynechány nebo uvedeny nějakou špatně viditelnou či nesrozumitelnou formou. V případě zájmu o koupi ready-made společnosti proto doporučujeme nechat si od prodejce předně zhotovit kalkulaci konečné ceny a v případě nějakých nepříjemnosti pak na této částce trvat a odvolávat se na ni. Pokud podepisujete nějakou smlouvu, dobře zvažte, jestli je její podpis nutný a prostudujte pečlivě veškeré její podmínky. Mějte se obzvláště na pozoru před nevypověditelnými smlouvami a smlouvami na delší období.
Nikdy nic nedostanete zadarmo
Některé firmy pracují ve své reklamě se slovem „zdarma“ přesto, že od nich nikdy nic zdarma očekávat nemůžete. V zájmu všech prodejců nebo poskytovatelů služeb ani žádné rozdávání zdarma nemůže být. Vždy v tom je nějaký háček. Jejich primární motivací je maximalizace finančního zisku. Bohužel v některých případech jde o maximalizaci zisku bez ohledu na všechny morální, etické, ba i legální bariéry. Může jít například o zmiňované skryté poplatky, o různé poradenské a další přidružené služby, poplatky za vedení učetnictví, podmíněnou službu třetí strany, atd. Nezapomeňte, že pokud uvažujete o založení společnosti, musíte počítat s tím, že tento proces několik týdnů trvá, některé věci si musíte zařídit sami a část poplatků uhradit z vlastní kapsy.¨
Na prodejci dále vyžadujte:
Záruku nulové historie kupované společnosti, nejlépe zanesenou rovnou ve smlouvě o převodu obchodního podílu formou převzetí zodpovědnosti za historii společnosti. Nespokojte se s tzv. „potvrzením o bezdlužnosti“ vydaným finančním úřadem či centrálním registrem dlužníků. Získáte tím jen potvrzení o již zaregistrovaných dluzích vůči státu nebo registru, ale nebudete mít žádný přehled o případných ostatních nezaregistrovaných závazcích dané společnost.
Profesionální a kvalitní dokumentaci, vypracovanou zkušenými notáři a advokáty. Žádejte záruku na dokumentaci formou certifikátů nebo garančních listů.
Reference. Už jen výpis klientů toho o prodejci mnoho prozradí, pokud však chcete jít do hloubky, můžete některého z nich požádat o poskytnutí referencí.